«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lastikler arabamızın sağlığı, can ve mal güvenliğimiz açısından hayat sigortası niteliğindedir. Bu nedenle sıfır veya ikinci el araba aldığımızda lastik kontrolü yaptırmak çok önemlidir. İleri ki süreçte yaşayabileceğiniz sıkıntılar yedek parçalarda olduğu gibi lastiklerde de problemlere yol açabilir. Araba lastiği alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda lastiğin dayanıklı, uzun ömürlü olması gerekmektedir. Alacağınız lastiği nerede kullanacağınız, kullanım alışkanlıklarınız, arazi veya şehir içi kullanımları, kısa veya uzun yol için kullanımlar, lastiğin tipi gibi belirleyici etkenler vardır. Bu etkenleri göz ardı etmeniz lastiğinizin kısa ömürlü olmasına ve daha çok masrafa girmenize neden olmaktadır.

Araç Lastiğinin Ömrünü Belirleyen Etmenler

Otomobil üreticileri aracınıza uygun lastik ebadını belirlemiştir. Bu sebeple her önümüze gelen lastiği kullanmamak gerekir. Aracın boyutlarına ve lastik ebadına uygun seçimler yapılmalıdır. Uygun ebatlarda lastikleri tercih etmezseniz aracın dengesi bozulacaktır. Aracın bir yerde birkaç lastiğinin değişimi denge konusunu doğrudan ilgilendirmektedir. Ayrıca lastiğin hava basıncının lastik ebadına uygun olması da denge konusunda oldukça önemlidir.

Lastik ve araç ilişkisinde bir diğer konu ise, lastiklerin üretim tarihidir. Lastik üretildikten 10 yıl sonra bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Araba lastiği alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda lastiğin son kullanma tarihini belirlemek oldukça zor iken, aracın kullanım şekli, arazi ve şehir içi kullanımı ve kullanıldığı bölgenin iklimine bağlı olarak son kullanma tarihleri belirlenebilmektedir. Seçtiğiniz lastiğin yivlerinin yıpranıp yıpranmadığına bakarak da lastik seçimlerinizi belirleyebilirsiniz. Çünkü yivleri yıpranmış bir lastik hızınızı, fren yapma mesafenizi, aracın yolu kavrayışını ve tutuşunu etkileyecektir. Lastiğin yumuşak veya sert olması konusu da önemlidir. Örneğin Türkiye’nin yol ve iklim şartlarında yumuşak lastik kullanılırsa lastik kısa sürede eskiyecektir. Önemli olan sert lastik kullanmak değil, iklim yol ve arazi koşullarında uygun sertlikte lastik kullanmaktır.

Lastik ve Yakıt İlişkisi

Lastik seçimi ile yakıt tüketimi doğrudan alakalıdır. Araba lastiği alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda yakıt tasarrufu sağlayabilmek için doğru lastik seçimi yapılmalıdır. Bu konu mutlaka uzman lastikçi desteği alınması gereken bir konudur. Lastiğin seri hareket kabiliyetine sahip olması masraflarınızı azaltmakla beraber yol tutuş performansının artışını da etkilemektedir. Özellikle mevsimine göre lastik kullanmak gerekmektedir. Yazlık ve kışlık lastikleri mevsiminde takmak hem güvenli bir sürüş hem de yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca yakıt tasarrufu konusunda lastiklerin dengesini ve yere paralel olmasını sağlayan rot ayarlarının bozuk olması lastiklerde aşınmaya ve yakıt masraflarının artmasına sebep olmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.