«
  1. Ana sayfa
  2. Keşfet
  3. Manisa’da Gezilecek 7 Önemli Yer

Manisa’da Gezilecek 7 Önemli Yer

Manisa’da gezilecek yerleri anlatmaya başlamadan önce biraz Manisa hakkında bilgi verelim. Manisa, Ege bölgesinde bulunuyor ve İzmir’den sonra en büyük ikinci şehir konumunda. Manisa’nın nesi meşhur diye soracak olursanız da tabi ki şifalı mesir macunları diyebiliriz. İzmir’e yakın olması sebebiyle oldukça gelişmiş bir şehirdir. Bu gelişimi bölgedeki sanayileşme sağlamıştır. Vestel, Bosch, Ülker ve Eczacıbaşı gibi büyük firmaların şehre kurduğu fabrikalar sayesinde istihdam sağlanmaktadır.

Şehir çok verimli topraklara sahip olduğu için eski tarihlerde de medeniyetler tarafından oldukça ilgi çekici bulunmuştur. Hititler, Yunanlar, Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi saymakla bitiremeyeceğimiz kadar medeniyet Manisa topraklarında yaşam sürmüştür. Bu nedenledir ki şehirde 20’den fazla antik kent bulunmaktadır. Osmanlı zamanında şehirde bulunan Manisa Sancağı ile geleceğin padişahları yetiştirildiği için şehre hala Şehzadeler şehri diye hitap edilmektedir.

Manisa’da Gezilecek Yerler

Yukarıda bahsettiğimiz gibi şehir bir çok medeniyet görmüş ve birden fazla antik kente sahip. Bunun dışına Osmanlı döneminde de Camii, hayrat gibi oldukça fazla yapı inşa edilmiş ve bunlar da günümüze kadar yaşamaya devam etmiş. Bu nedenle Manisa’da gezebileceğiniz tarihi ve doğal birden fazla yer vardır. Biz de sizlere yazımızda Manisa’da gezebileceğiniz yerleri anlatıyor olacağız.

Spil Dağı Milli Parkı

Spil Dağı Milli Parkı

Manisa’nın Şehzadeler ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 km uzaklıktadır. 1969 yılına milli park olarak ilan edilmiştir ve dağcılık sporuna oldukça uygun bir yerdir. Dağcılıkla ilgilenen turistlerin ziyaret odağında bulunan merkezlerden bir tanesidir.

Sadece dağcılık değil aynı zamanda yürüyüş sporu için de uygundur. Spil dağında birden fazla mağara, kanyon ve dolin bulunduğu için yürüyeceğiniz çok güzel rotalar oluşturabilirsiniz. Eğer bu sporla ilgileniyorsanız kesinlikle gidip yürümeniz gereken bir yer diyebiliriz.

Çevre ve doğa bakımından oldukça geniş bir floraya sahiptir. Bitki çeşitliliği çok fazladır ve Manisa lalesi gibi endemik türlere de ev sahipliği yapıyor. Yürüyüş yaparken çok güzel ağaçlar ve bitkiler keşfedebileceğiniz bir rotaya da sahip.

Manisa Kalesi

Manisa Kalesi

Spil dağının kuzey eteklerinde yer alan Manisa kalesi, kim tarafından veya ne zaman yapıldığı bilinmeyen bir tarihi eserdir. Beşgen bir yapıda inşa edildiği için ve görüntü olarak sandığa benzediği için kaleye Sandıkkale de denilmektedir.

Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa salihli kurşunlu kaplıcaları

Manisa’nın kaplıcalarıyla ünlü Salihli ilçesinde bulunan Kurşunlu Kaplıcaları, içle merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Bilindiği gibi kaplıcanın suyu romatizma, solunum yolu hastalıkları, kireçlenme ve eklem rahatsızlıkları, cilt hastalıkları gibi bir çok derde şifa olmaktadır. Bu nedenledir ki şehir dışından veya ülke dışından bir çok turisti kendine çekmeyi başarmıştır.

Sardes Antik Kenti

sardes antik kenti manisa

Eski zamanlarda Lidya devletine başkentlik yapmış antik kent, oldukça şehvetli bir görüntüye sahip. Restorasyon çalışmaları Amerika tarafından yapılan Sardes antik kenti, kalıntıları hala tam olarak bulunamamış, üzerinde çalışmalar yapılmaya devam edilen bir yer. Eğer tarihe biraz ilgiliniz varsa sizi adeta büyüleyecek bir mimariye sahip bu kentte Artemis tapınağı, kiliseler, dükkanlar ve altın arıtmaevi gibi antik yerleşim yerlerini görebilirsiniz.

Kula Evleri ve Tarihi Çarşısı

Kula Evleri ve Tarihi Çarşısı manisa

Kula ilçesi mimari ve tarihi olarak adeta bir görsel şölen sunan, gittiğinizde sanki o zamanlarda yaşıyormuş hissine kapılabileceğiniz bir yer. Osmanlı zamanından kalma Kula evleri, küçük avlulara sahip ve bu avluyu da en az 3 metre uzunluğunda duvarlar kaplıyor. Genellikle ahşap malzemeden yapılan bu evler, üzerinde ince işlemeler bulunan yapısıyla da dikkat çekiyor.

Ağlayan Kaya

manisa niobe ağlayan kaya

Spil dağının hemen yakınında yer alan Ağlayan kaya, bir kadın suretini andırdığı ve göz kısımlarından sürekli su aktığı için bu ismi almıştır. Aynı zamanda mitolojik bir hikayesi de vardır; efsaneye göre Spil dağında yaşayan Niobe, 12 çocuğa sahiptir ve Zeus’un eşi Tanrıça Leto’nun da 2 çocuğu olduğu için bu durum Leto’yu sinirlendirmektedir. Leto çocukları Artemis ve Apollon’u yanına çağırıp Niobe’ye ceza vermelerini emreder. Artemis ve Apollon ceza olarak Niobe’nin 12 çocuğunu gözlerinin önünde öldürür. Niobe üzüntüsünden günler boyunca ağlar. Zeus da bu görüntüye daha fazla dayanamayıp onu taşa çevirir. İşte ağlayan kaya’ya bu ismin verilmesinin mitolojik hikayesi de bu şekildedir.

Manisa Yeni Han

manisa yeni han

Görüntüsüyle ve tarih kokusuyla gezilip görülmesi gereken bir diğer yer de Manisa Yeni Han. Özellikle gezi sonrası gördükçe hatırlamak isteyeceğiniz hediyeler almak istiyorsanız buraya kesinlikle uğramalısınız. Han’ın içerisinde birçok antik eşya, yöresel elbise gibi hediyelik ürünler bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.