«

Bütün otomobil parçalarında olduğu üzere motorda bulunan ekipmanların da sınırlı bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Kullanılan süre boyunca uğranılan aşınma ve buna benzer durumlar sebebiyle belli bir kilometreye ulaşan araçlar, eskisi gibi çalışamaz veya kullanan kişiyi yolda bırakır.

Motoru yenilemek, tamamen motorun değiştirilmesi anlamına gelmemektedir. Motorda zarara uğramış ve değiştirilmesi gereken parçalar değiştirilir ve motor revize edilir. Bu işleme motorun iç kısımlarının yanında hava emme, turbo ve enjektör sistemleri de dahil olmaktadır. Genel anlamda motorun içindeki motor bloğu, krank mili, silindir kapakları, siboplar, pistonlar ve egzoz elden geçirilerek motor yenileme işlemi yapılır.

Motoru Yenilenmiş Araç Almak

Motorun yenilenmesi işlemi işinde usta olan bilinçli ustalar tarafından yapılmalıdır. Yapılan çok küçük bir hata sonradan daha büyük problemlere sebep olabilmektedir. Milimetrik parçalar ile milimetrik hesaplar yapılan motora özen gösterilmeden yapılan bir hareket sebebiyle motorun ömrü kısalabilir. İyi yapılan bir yenileme işlemi ile birlikte aracın motorunun ömrü uzayarak problem yaşamayarak yıllarca binilebilir.

Motor Yenileme İle Birlikte Aracın Performansı Artar mı?

Motor yenileme ile birlikte aracın performansı artmaz. Zamanla yıpranmaya uğrayan motorun performansı düşer ve motoru yeniledikten sonra eski performansına gelen araç, sürücüsüne performansı yükselmiş gibi görünse de, gerçekte motor olması gereken güce geri gelmiştir ve performansta eskiye göre fazladan bir artış söz konusu olmamaktadır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Erdi

  Motorun yenilenmesi ile performans arttırmak aslında mümkündür. Eskiyen parçaları örneğin krom parçalarla değiştirerek hem daha sağlam hem de daha performanslı hale getirebilirsiniz. Bir çok sanayi de bu tarz şeyleri yapan gayet profesyonel ustalar var.

 2. halit

  Yenileme işlemini aracın performansı çok düştüğünde yada yakıt tüketimi çok arttığında yapın bence bir çok konuda düşündüğünüzden fazla faydası olur.

 3. Cüneyt

  Aracın motor yenilenmesini sadece uzman servislere yaptırın bu çok hassas bir konudur hata kaldırmaz!

 4. Kaan

  Benim aracım eskiden çok çabuk hızlanıyodu şimdi basıyorum ama eski kadar hızlı yükselmiyo ibre motorda yenileme hiç yapmadım ondanmıdır acaba aracım Peugeot 301

 5. irfan

  Bence aracı yenileseniz bile eskisi gibi olmaz