«

Sigorta şirketleri her geçen gün artan rekabetin üstesinden gelebilmek için daha fazla alternatif kasko seçenekleri geliştiriyor. Bilinçli tüketicilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak ve % 100 memnuniyet sağlamak adına muafiyetli kasko oluşturulmaya başlandı. Her bütçeye ve kullanım şekline uygun olarak geliştirilen muafiyetli kasko, hasarın belli bir kısmının sigortalı kişi tarafından ödenmesidir.

Muafiyetli Kaskonun Avantajı

Genellikle ekonomik olarak bütçeyi aşan kasko seçeneklerini yaptırmaktan vazgeçen tüketicilerin beklentilerini karşılamak adına hazırlanıyor.

Kaskoda muafiyet olması % 40′ a varan indirimlerle kasko sahibi olmayı sağlıyor. Poliçede, aracın hasar görmesi durumunda verilecek ödeme miktarının kesintili olması şartı getiriliyor. Bu kesintinin oranı, araç bedelinin % 1’ i, % 2′ si yada % 3’ ü tutarında olabilecek şekilde belirleniyor. Bunun dışında poliçede belirtilen sabit bir bedelde kesinti yapılıyor. Muafiyetli kaskoda, sabit bir miktar belirlenmediği durumlarda yapılacak olan kesinti miktarı aracın değeri üzerinden belirleniyor.

Muafiyetli Kasko Poliçesi

Araca ait sigorta bedelinin veya oluşan hasara bağlı olan masrafın belli bir kısmına kadarını sigortalı, kalan kısmının ise sigorta şirketi tarafından ödenmesi şeklinde hazırlanan poliçedir.

Muafiyetli kasko yapılırken, 40. 000 TL sigorta bedeli ile kasko yapılan aracın 600 TL muafiyet kaskosu ile poliçelendirilmesi durumunda, 600 TL ’ye kadar olan hasara sigorta şirketi karışmaz, araç sahibi öder. Hasar 600 TL’nin üstünde bir hasar ise üstünü sigorta şirketi tarafından ödeniyor. Örneğin hasarın sebep olduğu zarar bedeli 3.000 TL ise, 600 TL’ sini sigortalı, 2.400 TL’ sini ise sigorta şirketi ödüyor.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Erkan Kalburaltı

  Bence bu çok saçma tamam yaptırırken daha az para ödüyeceğim ama aracı çarpıp perte çıkartmam durumunda zarar yüksek bir kısmını ben ödeyeceğim bir de kasko ücreti vermiş olucam bu bütçesi kaskoya yetmeyen kişilerin düşüneceği bir şey gibi geliyor.

 2. Kemal Olta

  Bu tarz bir sigorta yaptırırken muafiyet miktarını biz belirleyebiliyor muyuz ? Yani benim aracım ortalama 50.000 TL değerinde ama ben aracın 1.000 TL muafiyetli olmasını istiyorum 1.000 TL ye kadar kendim yaptırmak istiyorum böyle bir şey mümkün mü ?

 3. Rıza Günbattı

  Peki sigorta şirketinin ödememek gibi bir lüksü oluyor mu örnek veriyorum kaskoyu yaptırdım muafiyetli olarak araç bir hafta sonra bir kaza da perte çıktı kasko muafiyetin üstünü ödüyor mu yada önce siz muafiyetli miktarı ödeyin falan mı diyor ?

 4. Batu

  Muafiyetli kargo firmadan firmaya farklılıklar gösterebiliyor bir çok firma kendine göre muafiyet kaskosu çıkartıyor. Aracın değerinin yüzde kaçının muaf olacağına kadar değişiyor mu meblağ. O yüzden bütün kasko firmalarının sigorta şirketlerinden fiyatlar alıp bunları değerlendirip ondan sonra seçimini yapması daha sağlıklı olur.

 5. şeref keskinoğlu

  Muafiyetli kasko düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var. Aracın camı kırıldı diyelim taş sekti bişey oldu normal kaskolar da ki tek sefer cam hakkı muafiyetli kaskolar da olmuyor. Bir kaç sefer bunları kendi cebinizden karşıladıktan sonra ben neden kasko yaptırıyorum diye düşünebilirsiniz. Muafiyetli kasko araçta tam koruma sağlamaz. Eğer ben parası neyse veriyim araca bir şey olursa kasko halletsin diyorsanız tam kasko yaptırın.

 6. Çetin Demirkol

  Muafiyetli kasko yaptıracaksanız acentaya gitmeyin adam akıllı bilgi vermiyolar bir sorun olduğu zaman kalıyorsunuz ortada doğrudan firmanın şubesine gidin ordan bilgi alın.