«

Sahibi olduğunuz araç için sınıflandırılmasına göre belirli aralıklarla yapılması zorunlu aracın muayenesidir. Bir nevi aracın eksiklerinin giderildiği muayene yapılması zorunlu bir işlemdir. Çoğu araç kullanıcısı muayenesiz yakalanmaları halinde ne olacağı ve araçlarının kaç yılda bir muayeneye gireceği konusunda bilgi sahibi olmak için araştırma yapıyor. Hususi bir araca sahip iseniz her 2 yılda bir araç muayenesi yaptırmak zorundasınız. Ticari aracınız bulunuyorsa mutlaka her yıl aracın muayenesini yatırmak zorundasınız.

Muayenesiz Yakalanırsanız Ne Olur?

Aracınızın muayene zamanı geldiği zaman muayene gitmemeniz halinde bunun geçirdiğiniz her ay için belirli cezası bulunuyor. Aracı muayene götürdüğünüzde bu miktar sizden tahsil edilmektedir. Aracın muayenesini geçirdiğinizde trafikten men kaydı düşülür ve birçok işlemde bu durumda karşınıza engel olarak çıkar. Örneğin bu durumda aracınızı satamazsınız.

Polise yakalanacak olursanız ilk defa olması kaydı ile para cezası ve ceza puanı alırsınız ve aracınız trafikten men olur, 7 gün içinde muayene şartına tabi olursunuz. Bu durumda polise 2. kez yakalanmanız halinde ise aracınız polis tarafından bağlanır.

Muayene Nasıl Yapılır?

Aracınızın muayenesinin gelmesi halinde internet üzerinden araç muayene randevusu alarak aracınızı muayeneye götürebilirsiniz. Aracınızın muayeneden geçmesi halinde diğer gününe kadar sorun yaşamazsınız. Araçta sorun çıkması halinde ise sorunları giderip 1 ay içinde tekrardan ücretsiz başvuru hakkınız bulunuyor.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Yakup

  Arkadaşlar muayeneyi kesinlikle aksatmayan arabanızın bağlanması gibi maddi zararlar bir yana araçta herhangi bir sorun bir hata var ise muayenede çıkıyor ve yaptırmanız gerektiğini söylüyorlar Allah korusun muayeneden bakımdan kaçarsanız araç yolda bir yerde arza verir daha kötü durumlarla karşılaşabilirsiniz

 2. Mert Küçük

  Ehliyetimi alalı 3-4 yıl oldu yaklaşık 2 yıldır aracım muayenesiz şükür yakalanmadık daha 🙂 Muayeneyi yaptıralım artık Maazallah dek gelir bağlar götürürler. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

 3. Niyazi

  Araç muayenesi gerçekten çok önemli bir durum yaptırmasanız paradan kurtarırım deseniz bile cezası hafife alınmayacak bir düzeyde her türlü zarara sokuyor insanı arabayı bile satamıyorsun noterde çıkıyor bütün borçlar illet bir şey tavsiyem devamlı olarak yaptırmanızdır.

 4. Hasan durmaz

  Aracınızın muayenesini yapın artık kolay bir randevu alıyorsunuz bitiyor. Arabanıza da iyi bakıyorsanız zaten bir problem çıkmaz. Muayenesiz dolaşılır mı? Aylık ceza ödemesini geçtim araba satılmıyor. trafikten men zaten araba yapmayın gençler.

 5. Hakan Demir

  Bazıları arabadan anlamaz arabanın bir sıkıntısı vardır bilmezler en azından muayenede söylüyorlar yaptırıyorsunuz. Muayeneyi aksatmadan yaptırın olmaz öyle şey yazık paranıza yazık size de yazık araba yolda bırakır vallahi kalırsınız öyle

 6. Burak

  Ben de bir ara öyle muayenesiz bir kaç ay gezdim en son polise yakalandık cezayı kestiler. Yaptırın arkadaşlar insanı her türlü zarara sokuyor kurtulamıyorsunuz kaçarak olmaz o iş. arabayıda çekerler uğraş dur ondan sonra

 7. Abdullah

  İyi anlatmışsınız teşekkürler benim oğlanada gönderdim 3 aydır muayenesiz dolaşıyor denk gelmiyor bi polis çevirse anlayacak ta artık ne zaman olur bilmem. küçük şehir bi denk getiremediler.