«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Provizyon Bedeli Ne Kadar Sürede İade Ediliyor?

Provizyon Bedeli Ne Kadar Sürede İade Ediliyor?

Araç kiralarken verilen depozito ücretini ne zaman geri alabilirim?

Arabanızı kiralayacağınız zaman araç kiralama şirketi güvenlik teminatı için kredi kartınız üzerinden belli bir miktar depozito(ön provizyon) çeker. Çekilen miktar genellikle yüksek meblağlarda olabilir. Bu işlemler sırasında şirkete ücretinizi ne zaman geri alabileceğinizi mutlaka sorun.

Çoğu rent a car firması aracınızı teslim ettiğiniz anda depozitonuzu geri verir ya da kredi kartınızdaki blokeyi kaldırır. Depozitonuzu geri almak için herhangi bir şey yapmak zorunda değilsiniz; Araç kiralama şirketi, kiralama süresinin sonunda sözleşmeyi kapattığında sizin yerinize bu işlemi yapacaktır.

Ancak, kredi kartı ya da banka hesap özetinizde parayı görmeniz biraz zaman alabilir. Bu süreç kullandığınız ödeme yöntemine, tercih ettiğiniz kart sağlayıcınıza ve kiraladığınız bölgeye göre değişiklik gösterebilir. (Örneğin, Türkiye’de depozito ücretinizi geri almak daha kısa sürerken, Asya ülkelerinde bu süre uzun sürebiliyor.)

Araba kiralama şirketlerinin büyük çoğunluğu depozito ücretini kesmek için kredi kartınızı kullanırlar. Sadece bazı araç kiralama firmaları hesap kartınızdan işlem yapmayı tercih eder.

Depozito ücreti kredi kartınızdan bloke / ön provizyon olarak çekilirse ( En yaygın durum)

Çoğu araba kiralama şirketi depozito ücretini kredi kartınıza bloke koydurarak ya da ön provizyon şeklinde alacaktır. Peki bu ne anlama geliyor? Çekilen tutar kartınıza yansıtılmaz, yani siz lanse edilen tutarın üstünde bir faiz ödemezsiniz. Ancak çekilen miktar, diğer satın alımları için kullanılamaz durumda olacaktır.

Çekilen tutar kiraladığınız süre boyunca bloke edilmiş şekilde kalacaktır. Aracı teslim edeceğiniz zaman herhangi bir hasar veya başka bir sorun olmadığı sürece araç kiralama şirketi ön provizyonu iptal edecektir.

Bu durumda, depozito aslında kredi kartınızdan çekilmemiştir. Bu nedenle, hesap özetinizde geri ödeme yapıldığını göremeyebilirsiniz. Ancak buradaki tek fark, bloke ve ön provizyon çekildikten sonra kredi limitinizin bir kısmını kullanamamanız olacaktır. Bu kısıtlama da genellikle birkaç iş günü sürer. Ancak bazı kredi kartı kurumlarında bu süre 15 iş gününe kadar uzayabilir.

 Depozito ücreti banka kartınızdan tahsil edilirse

Eğer depozito ücretini ödemek için bir banka kartı kullandıysanız, araç kiralama şirketi aracı teslim edeceğiniz zaman araçta herhangi bir hasar veya başka bir sorun yoksa geri ödeme işleminizi gerçekleştirecektir.

Paranın banka hesabınıza geri ödenmesi yaklaşık olarak 15 iş günü sürecektir. Kiraladığınız firmaya ve bankanıza bağlı olarak, bazen daha da uzun sürebilir. Bazı bankaların para iade süresi 30 güne kadar uzayabiliyor.

Eğer bir süre geçmesine rağmen depozitonuz geri yatmadıysa ne yapmalısınız?

Depozitonun iade edilme süresi aracı teslim ettikten sonra yaklaşık olarak 15 iş günüdür. 15 iş gününden sonra parayı banka hesabınızda ya da kredi kartı hesap özetinizde göremiyorsanız daha fazla bilgi için banka veya kredi kartı şirketinizi mutlaka arayın.

Eğer banka veya kredi kartı şirketiniz araç kiralama şirketi tarafından bir işlem göremediklerini söylüyorsa, rezervasyon yaptığınız araç kiralama şirketi ile iletişime geçin. Hasar veya ekstra ücretler için kesinti yapılmış olabilir ve araba kiralama şirketi depozitoyu masrafları karşılamak için kullanmış olabilir.

İpucu: Yolcuburada.com üzerinden rezervasyon yaptıysanız ve 30 günden fazla bir süre sonra paranızı geri alamadıysanız, lütfen müşteri hizmetleri ekibimizle iletişime geçin.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.