«
 1. Ana sayfa
 2. Faydalı Bilgiler
 3. Rölanti Ayarı Nasıl Yapılır?

Rölanti Ayarı Nasıl Yapılır?

Aracınızı kontaktan veya start düğmesinden çalıştırdıktan sonra gaza basarak hareket ettirmeniz gerekir. Eğer gaza basmazsanız araç çalışır vaziyette kalabilmek için kendisi ayarladığı bir seviyede gaz verme işlemine başlayacaktı. Bu durumdaki araca ise rölanti denir. Rölanti bir şekilde aracın kendini gitmeye hazır şekilde tutmasıdır. Ayarlı olması ise aracın verdiği gaz miktarıyla doğru orantılı olacağından önemlidir.

Rölantinin Olması Gereken Hali

Rölanti halindeki aracın ortalama bir devir durumu bulunur. Araca göre ve aracın yakıt tipine göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak rölanti dengesini sağlayacak rakamlardan bahsetmek mümkündür. Benzinli ve dizel araçlardaki ortalama rölanti denge seviyesi 700-900 devir civarındadır. Rölantinin bu seviyelerden aşağıda veya yukarıda olması aracınıza zarar verecektir.

Rölantinin Düşük veya Yüksek Olması

Rölanti durumundaki aracın belli bir seviyede gaz vererek aracı çalışır halde tutması için rölantinin ayarında olması şarttır. Aksi olduğunda yüksek rölantide gazı fazla, düşük rölantide ise gazı az pompalayacaktır. Fazla gaz verilmesi aracınızın gereksiz sebeple yakıtı fazla harcamasına, az gaz verilmesi ise siz gaz pedalına dokunmadığınızda aracın stop etmesine neden olur. Her iki halde de aracınız sebepsiz yorulacaktır. Bu nedenle rölanti ayarını servise uğrayarak kontrol ettirmeniz ve gerekirse ayarlatmanız oldukça önemlidir. İşlem oldukça basit ve kısa süren tamirlerden bir tanesidir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. ferit

  Arkadaşlar buna kesinlikle özen gösterin yakıtlarda bu kadar pahalıyken çok canınız yanabilir.

 2. Veli Ertan

  Sürekli olmasada zamanla aşınmalar yıpranmalar rolanti ayarını bozar bilginiz olsun yoksa ben araca hiç dokundurmadım sabittir diye düşünmeyin

 3. Levent OLCA

  Araç boşta giderken yakıt yakmıyo diye düşünen kişiler keşke bu yazıyı görsede aracın az da olsa yaktığını anlasa

 4. Fatih

  İşlem 5 dakika felan sürüyor ama ayarlanırken bir miktar yakıtınız gidiyor ve işçiliği ucuz bir şey bence herkes yaptırsın çok daha maliyetli olan yakıt fiyatlarından daha iyidir.