«

Artık akıllı hale gelmeyen teknoloji neredeyse kalmamış durumdadır. Evler, ofisler, telefonlar ve araçlar bunların en pratik ve güzel uygulamaları olarak adlandırılabilir. Araçlardaki bu akıllı uygulamalar olası bir sorunla karşılaşmamanız için uyarı veya sorun oluştuğunda tanı konulması için yol gösterici konumundadır. İkaz işaretlerin anlamına ve yanma süresine dikkat ederek aracınızın ömrünü uzatmanız ve kontrollü bir kullanıcı olmanız olasıdır.

Araçlarda İkaz Lambaları

Araçlarda yanıp sönen veya sabit olarak yanan uyarı lambalarına özellikle de uzun yola çıkmadan önce mutlaka dikkat etmek gerekir. Sarı dişli içinde ünlem arıza lambası da dikkat edilmesi gereken bir başka uyarılardandır. Bu lambanın sabit olarak mı yoksa yanıp sönen şeklinde mi olduğu ise durumun aciliyeti hakkında bir başka bilgi veren husustur.

Sürekli ve Aralıklarla Yanan İkaz

Sarı dişli içerisinde ünlem yanıp sönmesi halinde öncelikle araçta ısınan bir bölüm olduğu anlaşılmalıdır. Genel anlamda bu uyarının işaret ettiği kısımlar ise şanzıman veya aktarma görevlerini üstlenen diğer bölümlerdir. Araç ile yokuş çıkılması veya stop-start işleminin sık yapılması gibi etkenler tetikleyicidir. İşaret lambası sürekli hale geldiğinde ise araçta geçici olmaktan öteye giden bir şanzıman sorunu olduğunu düşünmek gerekir. Bozulmuş parça olma ihtimali yüksektir. Aralıklarla yanan ikazdan daha ciddi bir işaret olduğundan araç hareket ettirilmeden servise ulaştırılmalıdır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Tarık

  Buna katılıyorum ama benim herkese tavsiyem araçta herhangi bir ikaz lambası yanıyor ise ilk işiniz onun bakımını yada tamirini yaptırmak olsun çünkü o halde kullanılması durumunda masrafı da aynı şekilde yükselecektir.

 2. Devrim Barışık

  Bazı ikaz lambaları sadece bir sigorta hatası yüzünden bile yanabiliyor

 3. haluk Şen

  Arkadaşlar air bag ışığı yanan araçlar var air bag ışığı yanıyor ise kesinlikle araçta kaza vardır arada sırada yansa bile dikkat edin tamir ediyolar ama ikazı yanmaya devam eder.

 4. Semih Kaval

  Tarık bey çok haklı ama bu hayat şartlarında nasıl yaptırıcaz hepsini zamanın da bu konuda da akıl versin biri .

 5. ERtan

  Eşimin aracında bir lamba yazıyor aracımız biraz eski ama hayatımda ilk defa öyle bir ikaz lambası gördüm nerden araştırabilirim?