«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Seyahat Ederken Kişisel Verilerinizi Korumanın 8 Kolay Yolu

Seyahat Ederken Kişisel Verilerinizi Korumanın 8 Kolay Yolu

Uzak bir bölgeye seyahat etmeyi mi düşünüyorsunuz? Akıllı telefonunuz, tabletiniz ve dizüstü bilgisayarınız gibi değerli eşyalarınızı güvenceye almanın yanı sıra, kişisel verilerinizin gizliliğini korumak da önemlidir. Bu teknolojik araçlar genellikle şifreler, banka hesap bilgileri gibi verilerle doludur. Kimsenin verilerinize erişmesini istemediğinizden eminiz, bu nedenle Yolcuburada.com ailesi olarak kişisel verilerinizi korumanız için yapabileceklerinizin bir listesini hazırladık.

Seyahat Sırasında Kişisel verilerinizi korumanız için ipuçları

1 – Güvenli Wi-Fi bağlantılarını kullanın

Çoğu havalimanı, alışveriş merkezi, otel ve kafe ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunar, ancak Wi-Fi’ye bağlanmadan önce mutlaka modem için şifreleme yapıp yapmadıklarını kontrol ettiğinizden emin olun. Wi-Fi’ye bağlandıktan sonra “bağlan” veya “kaydol” çağrısı olan bir websitesine yönlendirilirsiniz. Mümkünse istenmeyen kişilerin bağlanamadığı özel bir Wi-Fi şifresine sahip kafe veya benzeri kuruluşların internetine bağlanmanızı tavsiye ederiz. Eğer e-posta veya banka hesaplarınız gibi hassas bilgiler içeren çevrimiçi bir hesapta oturum açmayı düşünüyorsanız, güvenli bir bağlantı seçtiğinizden emin olun. Kişisel verilerinizi korumak için eğer mümkünse telefonunuzun internet paketinden faydalanın, eğer bu seçeneğiniz yoksa kişisel bilgilerinizi korumak için bir VPN hizmeti kullanabilirsiniz.

2 – Kullandığınız cihazın ağ ayarlarını paylaşıma kapalı hale getirin

Eğer herhangi bir şekilde özel ağınızda arkadaşlarınız veya aileniz ile veri paylaşmak için ağ paylaşımınızı açtıysanız, herkese açık ortamlarda ağ paylaşım ayarlarınızı kapalı konuma getirdiğinizden emin olun. Başkaları cihazınızı bulabiliyorsa, verileriniz ve dosyalarınız meraklı gözlere karşı savunmasızdır, bu yüzden güvenilmeyen bir ağa bağlandığınızda bu özelliği devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

3 – Cihazınızın Wi-Fi’sini kapatın

Telefonunuzun Wi-Fi ayarının her zaman açık olması normal bir durum olabilir, ancak aynı zamanda bir güvenlik riski de olabilir. Bazı bilgisayar korsanları, cihazınızdan güvenli bir ağa bağlamanız  için size sahte Wi-Fi sayfaları gönderebilir. Eğer bu sayfalardan erişim sağlarsanız bilgisayar korsanları hem cihazınızın veri kullanımına erişebilirler hem de cihazlarınız saldırıya açık bir hale gelebilir. Bunların önüne geçmek için cihazınızın internetini hep yanınızda tutun ve interneti kullanmadığınız zamanlarda kapatmayı alışkanlık haline getirin.

4 – Halka açık alanlarda kullandığınız bilgisayarlarda hesaplarınızdan çıkış yapın

Eğer kendi cihazlarınız dışında bir cihaz kullanmak durumunda kalırsanız, örnek verecek olursak bir internet cafe’ye gitmeyi veya herhangi bir Apple mağazasında bulunan cihazları kullanmak isterseniz, işlemleriniz bittikten sonra hesaplarınızdan çıkış yaptığınıza emin olun. Bazı insanlar aceleyle sadece tarayıcıyı kapatıp çıkabiliyorlar, ancak bu yeterli değil. Bazı hesaplar hesabınızı açık tutabiliyor, bazıları ise şifrelerinizi otomatik kaydedebiliyor. Bu yüzden çıkış yaptığınızdan emin olun. Halka açık alanlarda kullandığınız bilgisayarlarda tarayıcıların gizli sekme modunu kullanmanız halinde hem gezindiğiniz sitelerin kaydı tutulmaz hem de tarayıcıyı kapattığınızda hesaplarınızdan da otomatik olarak çıkış yapmış olursunuz.

5 – İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanın

Günümüzde çoğu büyük çevrimiçi hesap, hesaplarınıza telefon üzerinden onaylama şifresi ile bağlanmanıza olanak tanır. İki faktörlü kimlik doğrulama, hesabınıza giriş yapmadan önce telefonunuza gönderilecek bir doğrulama kodu gerektireceğinden, hesaplarınızda ekstra bir güvenlik katmanı sağlar. Birisinin özel şifrenize erişmeyi başarması durumunda, bir kullanıcının tanımadığınız bir bilgisayar veya telefon kullanarak giriş yapmaya çalıştığını bildiren bir SMS bildirimi alırsınız. Bu tür durumlara karşı alabileceğiniz bu önlem sayesinde verilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

6 – Uygulamalarınızı güncelleyin veya kullanmadıklarınızı silin

Gerçekten ihtiyacınız olmayan veya nadiren kullandığınız uygulamaları silin. Çünkü bu uygulamaların bazılarında yüksek güvenlik riskleri olabilir. Geri kalan uygulamalar için, yeni versiyonları daha güvenli olabileceği için güncellemenizi öneririz. Eğer zamanınız yoksa veya unutuyorsanız , Wi-Fi’ye bağlandığınızda otomatik olarak güncelleştirme seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

7 – Banka ve Kredi Kartı hesaplarınızı kontrol edin

Turistler genellikle dolandırıcılık kurbanı haline gelebilirler, bu yüzden siz de mutlaka banka ve kredi kartı hesaplarınızı kontrol altında tutun. Her satın alım veya işlemden sonra, hesaplarınızı mutlaka kontrol edin. Ancak hesaplarınızı kontrol ederken güvenli bir internet erişim ağı kullandığınızdan emin olun. Bazı bankalar ve kredi kartı şirketleri şüpheli işlemleri size bildirebilirler, ancak siz yine de para transferleri ve satın alımları konusunda mesaj aktivasyonunu aktif edebilirsiniz.

8 – Cihazlarınız için takip uygulamaları kullanın

Çalınan cihazların konumlarını gösterebilen ve hatta uzaktan oturum açmanızı sağlayan bazı hırsızlık karşıtı uygulamalar vardır. Android cihazlarda konumunuzu bulmak için en popüler bedava uygulama Google tarafından geliştirilen Where’s My Droid uygulamasıdır. Apple cihazlarınız için ise hazır kurulu bir şekilde gelen iPhone’um Nerede uygulamasını aktif hale getirebilirsiniz.

Bu ipuçlarının bir sonraki seyahatinizde, akıllı telefonunuzu, tabletinizi, dizüstü bilgisayarınızı hatta halka açık bilgisayarları kullanırken bile daha güvenli hissetmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Seyahat ederken verilerinizi nasıl koruyabileceğinizle ilgili başka ipuçlarınız varsa lütfen bunları aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşın.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.