«
  1. Ana sayfa
  2. Keşfet
  3. Sivas’ta Gezilecek 10 Tarihi ve Doğal Yer

Sivas’ta Gezilecek 10 Tarihi ve Doğal Yer

Sivas’ta gezilecek yerler arasında bir çok tarihi mekan, doğal güzellikler ve göller bulunmakta. Tarihi bakımdan çok eskilere Roma devrine kadar dayanan şehir, o zamanlarda Sebastia adıyla anılmaktaydı. Aynı zamanda İpek yollarının kesiştiği bir nokta olan Sivas ünlü Kral Yolunun da geçtiği Konya’dan sonra ikinci en büyük şehirlerimizden birisidir.

Sivas tarihler boyunca Anadolu topraklarının en önemli şehirlerinden birisi olduğu için tarihi yapıları ve eserleri mutlaka gezip görmeniz gerekir. Yolcu burada üzerinden araç kiralama hizmetimizden faydalanarak Sivas’ın meşhur tarihi yapılarını gezebilir, doğal güzellikleri görmek için de kendinize vakit ayırabilirsiniz. Yazımızda Sivas’ta gezip görebileceğiniz bütün mekanları ve doğal güzellikleri listelemeye çalıştık.

Sivas Gezilecek Tarihi Yerler

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Sivas Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Divriği Ulu Camii taş mimarisinin mükemmel bir örneğidir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin Mengücek Beyliği döneminde Muğis oğlu Ahlatlı Hürrem Şah tarafından inşa edilmiştir.

Anadolu’nun geleneksel taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan bu mimarinin yapılışını Ahlatlı ve Tiflisli ustaların emeğiyle olmuştur. Pek çok sanat tarihçisinin ve gezginin anlatmakla bitiremediği Divriği Ulu Camii’ni Evliya Çelebi şu sözleriyle anlatmıştır: “Methinde diller kısır, kalem kırıktır.”

Şifaiye Medresesi (Sivas Darüşşifası)

Şifaiye Medresesi Sivas Darüşşifası

Selçuklu Devleti döneminde şifahane olarak 1217 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde ise medrese olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yapı dünyanın en eski hastanelerinden biri olarak gösteriliyor.

Mimari alanda Şifaiye Medresesi üzerinde uygulanan işçilik, süslemeler ve kabartma figürleri eseri en önemli Anadolu Selçuklu eserlerinden biri haline getirmiştir.

Çifte Minareli Medrese

Sivas çifte minareli medrese

Tam olarak Şifaiye Medresesinin karşısında bulunan Çifte Minerali Medrese Sivas’ta gezilecek yerler arasında uğramanız gereken önemli yerlerden bir tanesi. 1271 yılında İlhanlılar Devleti Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Maalesef ki medresenin büyük bir kısmı günümüze değin dayanamamış ve yıkılmıştır. Buna rağmen tuğla ve çini kullanılarak yapılan iki minaresi ve meşhur taç kapısı hala görkemini korumaktadır.

Tarihi Taşhan Binası

Taşhan, dikdörtgen planlı, kesme taştan yapılmış açık avlusu bulunan ve iki katlı bir handır. Yapı 19. yüzyılın sonlarına doğru yapılmış ve avlusunun tabanında da taş kullanılmıştır. Günümüzde yapının alt katında dükkanlar üst katında ise kafeler bulunmaktadır.

Sivas Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi

Sivas Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi

Cumhuriyet tarihimizin en önemli yapılarından biri olan Sivas Kongre Binası 2 Eylül – 18 Aralık 1919 tarihleri arasında Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil Heyeti tarafından “Milli Mücadele Karargahı” olarak kullanılmıştır. Binanın bir kısmı kongre binası olarak, diğer kısmı ise etnografik eserlerin sergilendiği müze olarak kullanılmaktadır.

Bu tarihi bina Sivas Kongresi’nin yapıldığı zamanlardaki haliyle korunmayı başarmıştır. Atatürk’ün çalışma odası, kongre salonu tıpkı o günlerdeki ihtişamıyla ziyaretçiler için müze haline getirilmiştir. Aynı zamanda içerisinde o günlerden kalma tarihi belgeleri de barındırmakta ve müzede bu eserler sergilenmektedir.

Sivas Gezilecek Doğal Güzellikler

Sivas Eğri Köprü

Sivas Eğri Köprü

Sivas’ta gezilecek yerler arasında doğal güzellikler içerisinde en fazla ziyaret edilen yer Sivas Eğri Köprüdür. Köprü, Sivas’ın güneyinde Kızılırmak nehrinin üzerinde bulunmaktadır. İsminin verilmesine neden olan mimarisi, köprünün başlangıç noktasından sonra hafif yükselerek devam etmesi ve en yüksek noktaya ulaştıktan sonra sola doğru eğimli olmasından geliyor.

İnşası Selçuklu Devleti döneminde 12. yüzyılda yapılan köprü, günümüzde hala ulaşım için kullanılmaktadır. Üstünden onca zaman geçmesine rağmen hiçbir restorasyon çalışması yapılmamıştır.

Kangal Balıklı Kaplıca

Sivas Kangal Balıklı Kaplıca

Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan kaplıca, birçok cilt hastalığına, romatizmaya iyi gelmesiyle ünlenmiş, ünü ülkemizin de dışına taşmıştır. Egzama, sedef hastalığı gibi ciddi cilt hastalıklarını sıcak kaplıca suyunun içinde yaşayan balıklar ile birlikte tedavi ettiği düşünülen Kangal Balıklı Kaplıca, bu özelliği sayesinde birçok turisti ağırlamaktadır.

Gürün Gökpınar Gölü

sivas gürün gökpınar gölü

Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunan Gökpınar Gölü, küçük göl ve büyük böl olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Büyük göl kısmında ziyaretçilerin dinlenebileceği mesire alanları bulunmaktadır. İsmini göle yansıyan güneş ışınlarının açısına göre suyun renginin değişmesinden aldığı söylenmektedir.

Gölün suyu dibini gösterecek kadar berrak ve temizdir. Bu nedenle dalış sporları ile ilgilenenler için uğrak bir mekandır. Gökpınar gölü dev bir akvaryumu andıran berraklığı sayesinde dalış eğitimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda rafting sporu ile ilgilenenlerin de sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerden birisidir.

Zara Tödürge Gölü

Zara Tödürge Gölü

Birçok doğa canlısına ev sahipliği yapan Sivas’ın en büyük gölü Tödürge doğayı hissetmek isteyenler için en sakin yerlerden biridir. Misafirlerin gölde kayıkla gezebilecekleri, dalış sporlarını yapabilecekleri imkanlar mevcuttur. Dileyenlerin çadırlarıyla beraber kamp yapmaları da mümkündür. Gölün yanında dinlenme tesisleri de bulunduğu için ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler de bulunmaktadır.

BONUS: Sivas Hobbit Evleri

Sivas Hobbit Evleri

Türkiye’de ve Dünya’da bir ilk olarak planlanan Sivas Hobbit Köyü projesi ilginç mimarisi ile dikkat çekiyor. Yüzüklerin Efendisi serisinden esinlenerek geliştirilen proje size değişik deneyimler yaşayacağınız bir tatil fırsatı sunuyor.

Sivas Hobbit Yamaç Evleri, Paşabahçe Mesire Alanı’nda yer alıyor. 1+1 olarak inşa edilmiş hobbit evleri içerisinde mutfak, banyo, tuvalet ve yatak odası dahil insan ihtiyacını karşılayabilecek herşeyi barındırıyor. Geceliği yalnızca 150 TL olan bu hizmeti değerlendirmenizi öneririz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.