«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Tiptronik (Triptonik) Vites Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tiptronik (Triptonik) Vites Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tiptronik Vites, otomatik şanzıman ve manuel şanzımanı bir arada kullanabileceğiniz bir şanzıman türüdür. Öncelikle tiptronik vites ülkemizde triptonik ya da triptonic  olarak kullanılmakta. Bu yanlış kullanım artık ağzımıza yer ettiği için triptronik kelimesini pek kullanmıyoruz. İlk olarak Porsche markasının yarattığı bu vites modeli hem otomatik vites kullanım imkanı hem de manuel vites kullanım imkanı sunuyor. Ancak Porsche’nin yarattığı tiptronik vites ismini Türkiye’de genellikle triptonik olarak kullanıyoruz.

Belirttiğimiz gibi düz vites, otomatik vites ve tiptronik vites olmak üzere 3 çeşit vites türü var. Düz vites araçlarda, sürücü kendi vites değiştirme imkanına sahiptir ve debriyaj ile vites geçişlerini gerçekleştirir. Burada vites değiştirme isteği tamamen sürücünün kararına kalmıştır ve aracın devirine ve hızına göre vites değiştirilir.

Burada asıl karıştırılan vites türleri otomatik şanzıman ve tiptronik şanzımandır. Bu konudaki karışıklığın asıl sebebi ise debriyaj pedalının bulunmamasıdır. Her iki vites çeşidinde de debriyaj pedalı bulunmuyor. Bunun yanı sıra, otomatik vites araçlarda vites değişimi otomatik olarak yapılır. Aracın hızına, devirine göre vites otomatik olarak artar veya azalır.

Tiptronik Vites Nedir?

Araçlarda temel olan şanzıman sistemi manuel vites’tir. Vites isimleri konusunda çok fazla kargaşa var, yarı otomatik vites mi? tam otomatik vites mi? soruları sıkça soruluyor ve kafa karışıklığına sebep oluyor. Bilinenin aksine tiptronik vites bir yarı otomatik vites modeli değil, tam otomatik (elektronik kontrollü) modeli olarak sınıflandırılmaktadır. Bunun sebebi ise sadece otomatik viteslerde kullanılan tork konvertörü içermesidir.

Tiptronik Vites ile Otomatik Vites’in Farkları

Tiptronik vites’in otomatik şanzımandan farkı ise istenildiğinde vites kolunun ileri veya geri ittirilerek manuel vitese döndürülebilmesidir. Fakat manuel vites modunda olsanız bile aracın motorunu korumak için belli hız limitinin üstündeyken ya da altındayken vitesi otomatik olarak arttırıp azaltır, kişinin manuel olarak kullanmasına izin vermez. Örneğin, saatte 120 km ile giderken 1. vitese geçemediğiniz gibi, saatte 20 km hız ile giderken de 4. vites kullanımına izin verilmez.

Bu viteslerde, tork konvertörü olduğu için otomatik viteslerde olduğu gibi manuel viteslere nazaran daha çok yakıt tüketimine sahiptir. Aynı zamanda otomatik viteslerdeki gibi yokuş kalkışlarında kayma olmaz, tam aksine yavaşça ilerler. Bu durum yarı otomatik viteslerde eğer ki hill holder (yokuş kalkış desteği) yoksa tam tersi bir kaymaya sebebiyet verebilir ve yokuş kalkışlarında zorlanma meydana gelebilir.

Tiptronik Vites Nasıl Kullanılır?

Tiptronik vites daha önce de söylediğimiz gibi hem düz vites özelliği hem de otomatik vites özelliği taşımaktadır. Quickshift, selectshift veya easytronic gibi yarı otomatik vitesler ile karıştırılmaması gerekir. Otomatik viteslerde, hız artışı veya azalışıyla beraber sürücüye gerek kalmadan vites değiştirme işlemi otomatik olarak elektronik devrelerle yapılabiliyor. Düz viteste ise değişiklik işlemi tamamen sürücünün inisiyatifine bağlı. Belli bir hız sınırına ulaşıldığında debriyaj pedalına basarak vites değiştirme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Tiptronik vites kullanımında ise sürücü vitesi kendi değiştirmek istemediği sürece otomatik olarak aracın hızına ve devrine bağlı olarak değişmektedir. Ancak sürücü eğer ki müdahale edip kendi değiştirmek isterse vites üzerinde bulunan + ve – kısımları kullanarak, ileri vites ve geri vites işlemlerini gerçekleştirebilir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.