«
  1. Ana sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir? Dilekçe Örneği

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir? Dilekçe Örneği

Yeni trafik cezalarının da açıklanmasıyla birlikte artık cezaların ücreti tavan yapmış durumda. E haliyle insanlar da trafik cezalarına nasıl itiraz edilir merak ediyorlar. Trafik cezasına itiraz ederken nasıl bir dilekçe doldurmak gerektiğini ve nasıl ödeyeceğinizi yazımızda detaylıca anlattık.

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik cezalarına itiraz etme işlemi, uygulanan ceza şekline göre değişiklik göstermektedir. Adınıza kesilmiş olan trafik cezaları, 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmek zorundadır. Eğer 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmemişse, cezaya itiraz hakkınızı Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunarak kullanabilirsiniz. Ceza trafik polisi ile yüz yüze kesilmişse, trafik cezasına itiraz 15 iş günü içerisinde yapılmalıdır. Eğer ceza plakanıza kesildiyse, cezaya itiraz hakkınız cezanın size tebliğ edildiği günden sonra başlamaktadır.

Plakanıza kesilen cezalarda, eğer ceza bilgilendirme tutanağı teslim edilirken evde bulunmuyorsanız, kurye kapı üzerine not bıraktıktan sonra belgeyi muhtarlığa bırakır ve tebliğ tarihi bu tarihten itibaren geçerli sayılır. Eğer araç sahibi gidilen adres dışında bir yerde oturuyorsa ve ulaşılamadıysa, sürücü direk suçlu durumuna geçer.

Trafik cezalarına bulunduğunuz ilde eğer Trafik mahkemesi varsa orada bakılmaktadır. Eğer trafik mahkemesi yoksa Sulh Ceza Mahkemelerinde itirazda bulunabilirsiniz. İşlenen trafik cezasının haksız olduğunu ve hatalı olmadığınızı düşünüyorsanız yemiş olduğunuz cezalara aşağıdaki evraklar ile itirazda bulunabilirsiniz.

  • Dava dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Yukarıdaki belgeler, trafik cezası ve tebligat kağıdı aslı sizde kalacak şekilde Sulh Ceza Mahkemesinin kalemine teslim edilmelidir. Sonrasında herhangi bir duruşma olmadan, dilekçede yazılanlara göre mahkeme kararı verilmektedir. Mahkemenin sonucu kayıtlı olan adresinize tebligat olarak gönderilecektir. Mahkemenin açıklanma süreci yaşanan yoğunluğa göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ortalama sonuçlanma süresi 2-3 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Trafik Cezası Dilekçe Örneği

Dilekçe örneğini indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.