«
 1. Ana sayfa
 2. Faydalı Bilgiler
 3. Trafik Kazası Durumunda Sürücülerin Yapması Gerekenler

Trafik Kazası Durumunda Sürücülerin Yapması Gerekenler

Trafik kazasında sürücülerin yapması gerekenler

Trafik kazalarında, olayın sıcaklığı ve telaştan dolayı yapılması gerekenler ya eksik yapılmakta ya da yanlış yapılmaktadır. Bundan dolayı da ilerleyen zamanlarda bir çok problemle karşılaşılmakta ve geriye dönüş imkanı da olmadığı için evrak veya fotoğraf eksikliğinden hasar tanzim edilememekte hatta haklı iken haksız olunmaktadır. Bu problemlerin önlenmesi için önceden yapılması gerekenlerin bilinmesi ve gerekiyorsa maddeler halinde yazılarak araçta bulundurulması gerekmektedir.Kaza Anında sürücünün sorumlulukları

 

Trafik Kazalarında İlk Anda Yapılması Gereken Şeyler Nelerdir?

Trafik kazalarında uygulanması gereken en önemli konu hayati kontroller yapıldıktan sonra kaza mahallinin güvenliğinin alınması olmaktadır. Kazada yaralananlar olmuşsa öncelikle ambulans çağrılmalı ve ambulans gelene kadar yaralılar yerinden oynatılmamalıdır. İlk yardım konusunda eğitim alınmış ise acil müdahaleler yapılmalıdır. Hasarlı araçlar öncelikle fotoğraflanmalı, daha sonra hareket etmesinde sakınca yoksa trafiği engellemeyecek bir kenara çekilmelidir. Araçlar hareket edemiyorsa kontak anahtarları çıkartılmalı, reflektör ve ikaz levha ve işaretleri ile başka bir kazanın oluşması engellenmelidir. Maddi hasar oluşmuşsa kaza tespit tutanağı tutulmalı, yaralılar varsa veya taraflar arasında anlaşma sağlanamıyorsa trafik polisine haber verilmelidir.

Hafif Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hafif hasarlı kazalarda öncelikle kaza yerinde bulunan canlıların ve araçların emniyete alınması gerekmektedir. Araçların arkasına reflektörler konularak diğer araçlar ikaz edilmeli, yola dağılan parçalar diğer araçlara zarar vermemesi için emniyetli bir şekilde toplanmalıdır. Daha sonra kazaya karışan tüm araçların ve varsa fren izleri ile trafik lamba ve işaretlerinin yolun genel görünümü de dahil olmak üzere her yönden fotoğraflarının çekilmesi lazımdır. Araçların hasarlı kısımları plakaları da görünecek şekilde ayrıca fotoğraflandıktan sonra araçlar varsa emniyet şeridine, yoksa trafiği engellemeyecek bir yere çekilmeli, arkalarına reflektörler tekrar konmalıdır. Son olarak da kaza yapan tarafların mutabakatı ile kaza tespit tutanakları doldurularak imzalanmalı ve sigorta şirketlerine hemen haber verilmelidir. Bundan sonraki işler ise sigorta şirketinin direktifleri doğrultusunda yapılmalıdır.

Trafik kazı anında sürücünün yapması gerekenler

Trafik Polisi Ne Zaman Çağrılmalıdır?

Bazı trafik kazalarında trafik polisi mutlaka çağrılmalıdır, bunlar; kaza yapanlar arasındaki anlaşmazlık durumu, alkollü veya akli dengesi yerinde olmayan sürücü varsa, ehliyetsiz veya uygun olmayan ehliyetli olan sürücü varsa, resmi plakalı araç kazaya karışmışsa, trafik sigortası olamayan araç bulunuyorsa, kamu malına zarar varsa ve yaralı veya ölüm durumu oluşmuşsa olarak sıralanabilir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Kaan

  Ben ufak bir kaza yaptım en soldan gidiyordum 4 şeritli yolda ortalama 110km felan hızım yan şeritteki biri önüme atladı birden frene bastım ama yavaşlayamadan tamponuna yavaşça dokundum çok hafif bir çizik vardı diğer araçta sürücü kadınmış ve tutanak tutmayı yada aracın fotoğraflarını çekip kenara çekmeyi reddetti bende o çekmedi diye çekemedim bu durumda trafik polisi çağırmamız gerekiyor mu yada çağırsak sizce kim hatalı çıkardı. (Kadın dolandırıcı ufacık çiziğe 250 tl istedi utanmadan)

 2. Çağlar

  Her kazada trafik polisi çağırmak mantıklı bir hareket değil çünkü duruma göre polis ekstra ceza kesebiliyor. Ufak şeyler için kesinlikle polis çağırmayın.

 3. Engin Okyay

  Trafik kazasında diyelim biz haksız çıktık ve hasar böyle 100 tl falan olsa diğer taraf polis çağırsa tutanak falan sigorta devreye girse bizim sigorta poliçemiz bozuluyor mu ?

 4. Feyzullah ertekindoğan

  bir kazada her zaman arkadan vuran mı haksız oluyor önüme aniden birisi atlarsa ben nasıl haksız oluyorum aklım almıyor.

 5. Gökhan Koçlar

  Arkadaşlar tutanak tutarken ne yazarsanız yazın pek bir artısı yok şöyle oldu böyle oldu demeyin hiç okumuyo bile ekspertizler resimlere bakıyo açılara bakıyor sadece işte bir de ters yön falan varsa öyle birşey yazdıysanız ona bakıyorlar başkada bir işe yaramıyor.