«
 1. Ana sayfa
 2. Seyahat
 3. Türkiye’nin En Güzel Mavi Bayraklı Plajları

Türkiye’nin En Güzel Mavi Bayraklı Plajları

Mavi bayrak uygulaması, plajlar ve marinalar için uluslararası kar amacı olmayan bir sivil toplum örgütü yani FEE tarafından yürütülmektedir. İlk olarak 1985 yılında Avrupa’da uygulanan bu program daha sonraki dönemlerde Avrupa dışındaki ülkelerde de uygulanmaya başlamıştır. Artık küresel bir yapılanmaya dönüşen mavi bayrak uygulaması ile; çevre eğitimi ve bilgilendirme, yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi uygulaması, can güvenliği ve hizmetleri gibi konular hakkında daha kaliteli hizmet verebilmek için plaj işletmelerini ve de yerel yönetimleri bilgilendirmelidir. Mavi bayrak ödülünü alabilmek için denizlerden 15 gün arayla sezon boyunca deniz suyu numunesi alınırken, marinalar için deniz suyu numunesi gerekmemektedir.

Türkiye’nin Mavi Bayraklı Plajları

Antalya’da 200, Muğla’da 101, İzmir’de 51 olmak üzere toplam 454 mavi bayraklı plajı ile dünyada dördüncü olan Türkiye, 22 marinasıyla da dünyada yedinci sırada yerini almıştır. Denize kıyısı olmamasına rağmen mavi bayrak ödülünü alan tek il ise Van’dır. Antalya’daki Kaputaş plajı, Ölüdeniz de yer alan kelebekler vadisi, çeşmedeki ılıca plajı mavi bayrak ödülüne layık görülen plajlardan bir kaçıdır.

Mavi Bayraklı Plajların Hepsi Ücretli midir?

Mavi bayraklı plajların çevresinde genellikle otel ve tatil köyleri konumlanmış olsa da özellikle Ege bölgesinde halk plajı diye bildiğimiz ve nispeten makul olan sadece ihtiyaçlar nezdinde ücret alınan plajlarda vardır. Balıkesir Burhaniye’deki ören plajı mavi bayraklı olup halk plajıdır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Celal taş

  Arkadaşlar mavi bayraklı plajlar genellikle çok tercih edilmez ücretli diye o yüzden denizin ve plajın tadını çıkarmak istiyorsanız kesinlikle böyle yerleri tercih edin.

 2. Ömer

  Mavi bayrak plajları normalde ücretsiz olması gerekiyor ancak bölgenin temizliği ve güvenliği için ücret alınıyor örneğin duşların bakımı, tuvaletlerin bakımı ve maliyeti gibi ödemeler için ücret alınır bu ücrette zaten çok düşüktür. Bazı belediyeler bu ücretleri kendisi karşılar hiç ücret ödenmez.

 3. Elif Karataş

  Mavi bayrak ödülü almış bölgeler gerçekten görülmeye değer ben tatile çıkarken bir yer seçiyorum direk o bölgeye gidiyorum. Hem sakin bir ortam oluyor. Hem suyu çok temiz ve güzel oluyor. Çevresi kum olmayan çok nadir plajlar var onu araştırıyorum taşlı olunca sevmiyorum ben.

 4. Yasemin

  Bir bölgenin mavi bayrak olması için tam olarak ne yapılması gerekiyor mesela bölgenin belediyesi vs mi başvuruyor yoksa insanlar falan mı baş vuruyor buna benim bildiğim bir kaç yer var gerçekten güzel ama mavi bayrakları bildiğim kadarıyla.