«
  1. Ana sayfa
  2. Araç Kiralama
  3. Ucuz Araç Kiralama Yapmak İçin 6 İpucu

Ucuz Araç Kiralama Yapmak İçin 6 İpucu

Bazen, iş veya aile gezileriniz için araca ihtiyaç duyarsınız. Ama kim araç kiralama ücreti olarak günlük 200 TL ya da daha fazlasını ödemek ister ki?

İyi haber: Sen o kadar ücret ödemek zorunda değilsin. Sana önerdiğimiz bu 9 öneri ile beraber, ister hafta sonu kaçamağı için, ister uzun bir aile seyahati için araç kiralarken en uygun fiyatlı araç kiralama konusunda sana yardımcı olacak.

1 – Havaalanı seçeneğini atla

Elbette, yeni ve bilmediğiniz bir şehre uçak ile seyahat ettiğiniz zaman, havaalanından araç kiralamak çok mantıklı bir seçenek. Ancak bu kolay ve mantıklı seçenek, havalimanı ek ücretleri yüzünden daha pahalıya mal olabiliyor. Örnek olarak, İstanbul’dan Ankara’ya geldiğinizde Esenboğa havalimanı araç kiralama fiyatları şehir merkezi fiyatlarına göre %10 daha fazla gözüküyor. Şehir merkezinde günlük araç kiralama fiyatları ortalama 110 TL gibi gözükürken, havaalanı araç kiralama fiyatları yaklaşık olarak 130 TL’den başlıyor.

Seyahatlerinize başlamadan önce mutlaka şehir merkezi ve havaalanı fiyatlarını karşılaştırın. Havaalanından uzak bir yerden araç kiralıyorsanız ve aracı bulunduğunuz yere teslim etmiyorlarsa, oraya ulaşırken ödeyeceğiniz miktarı ve trafikte kaybedeceğiniz zamanı da göz önünde bulundurarak otomobil kiralayın.

2 – İnternet üzerinden rezervasyon yapın

Çoğu araç kiralama firmasının internet siteleri mevcut ve online rezervasyon işlemlerinde kolaylık sağlıyor. Ancak bu sitelere tek tek girip fiyatları karşılaştırmak biraz zorlayıcı bir işlem olacaktır. Bunun için Yolcu Burada araç kiralama platformu üzerinden neredeyse bütün araç kiralama şirketlerini tek bir yerde görüntüleyebilir, fiyat karşılaştırması yapabilir ve içlerinden bütçenize ne uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Yolcuburada olarak en uygun fiyat garantisini vermekteyiz. Rezervasyonunuzu yaptıktan 24 saat sonrasına kadar ücretsiz iptal seçeneğini kullanabilir eğer daha uygun fiyatlı bir araç bulursanız tekrar rezervasyon yapabilirsiniz. Sadece internet sitesi üzerinden değil, aynı zamanda çağrı merkezimiz aracılığıyla da dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman araç kiralayabilirsiniz.

3 – En ucuz fiyatı bulmaya çalışın

Her zaman için büyük ve kurumsal firmaları tercih etmek araç kiralamak için tek çözüm olmayabilir. Bünyemizde bulunan büyük çaplı araç kiralama firmalarından ziyade, yine kurumsal ancak çok büyük olmayan firmalardan araç kiralamayı tercih edebilirsiniz. Bu konuda yine sitemiz üzerinden fiyat karşılaştırması yaparak size en uygun fiyatlı aracı hangi araba kiralama firması veriyor öğrenebilirsiniz.

Belirlediğimiz bir günde yaptığımız araştırmaya göre, ismini duyurmuş büyük çaplı firmalardan ziyade orta çaplı araç kiralama firmalarının vermiş olduğu fiyatlar 20 TL daha ucuzdu. Uzun dönem araç kiralama yapacağınız zaman aradaki fark daha da artacaktır. Bu yüzden araç kiralarken bütçenizden kısarak seyahatinizde harcayacağınız ekstra imkanlar yaratabilirsiniz.

4 – Ekonomik araçları tercih edin

Ekonomi kategorisinde bulunan araçlar genellikle en ucuz ve rezervasyon yapılması en muhtemel araçlardır. Eğer seyahatiniz için uygunsa, kişi sayınızı kurtarıyorsa, ekonomik araç kiralamak en mantıklı seçenek olabilir. Öncelikle en ekonomik modeli seçtikten sonra, eğer ki ihtiyaçlarınızı karşılamayacağını düşünürseniz paket yükseltme seçeneklerinden de faydalanabilir ve bir üst model araçlardan herhangi birini kiralayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken tek nokta, kalabalık aile gezileriniz için küçük araçlar tercih etmeyin ya da 5 kişi seyahat ediyorsanız iki kapılı coupe bir araç tercih edip alan konusunda sıkışıklık çekmeyin. Burada kendinize uygun aracı bulmak en önemli nokta.

5 – Tek sürücü ile yola çıkın

Çoğu araç kiralama şirketi, ekstra bir sürücü için günlük ücret talep eder. Bu fiyatlandırma ortalama 15 TL ile ücretlendiriliyor. Ancak firmadan firmaya da değişiklik göstermektedir. Eğer ki uzun mesafe yolculuk yapmayacaksanız mümkün olduğu sürece tek kişi araç kullanmaya gayret gösterin.

Uzun yolculuklar için ek sürücü ihtiyacınız olacaktır. Dinlenmeden araç kullanmak, uykusuzluktan dolayı dikkatsizliğe sebep olabilir ve böyle durumlarda ya mola vermeniz gerekir ya da yanınızda ek bir sürücü olması gerekir. Bu tarz durumlarda 15 TL vermek sizin için daha iyi olacaktır.

Tabi ki araç kiralama platformumuz üzerinden size uygun aracı bulduğunuzda firmanın ek sürücü alıp almadığını karşılaştırabilirsiniz. Hem ekonomik hem de ek sürücü ücreti almayan firmaları araştırabilir kiralama tercihinizi ona göre yapabilirsiniz. Bu hem yolculuğunuz için hem de bütçeniz için en uygunu olacaktır.

6 – Ekstra seçenekleri unutun

Araç kiralama acenteleri, sigorta, yol yardımı, bebek koltuğu ve GPS navigasyonu gibi ekstraların avantajlarından yararlanırsanız daha fazla para kazanırlar. Eğer bu ekstra seçeneklerden kaçınırsanız, güzel bir tasarruf sağlarsınız.

Çoğu araç kiralama şirketi, kaskonun yanı sıra isteğe bağlı mini hasar sigortaları yapabiliyor. Bunların ücretleri de ortalama 20 ile 30 TL arasında değişiklik gösteriyor. Hasar sigortaları, 750 TL -1500 TL arası oluşan her türlü hasarı karşılayacağını taahhüt ediyor. Polis tutanağı veya kullanıcı beyanı olmadan her türlü hasarı 25 tl gibi bir rakama karşılamış oluyorsunuz.

Kazalar konusunda talihsizseniz, ya da gideceğiniz yerde aracınıza küçük hasarlar verilebileceğinden korkuyorsanız 30 TL ödemek tabi ki mantıklı olabilir. Ancak eğer ki ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız bu para sizin için ekstra bir harcama olacaktır. Bütçenize kazandıracağınız her ekstra para sizin seyahatinizde harcayacağınız ekstra para olacaktır. Bunu unutmayın.

Gideceğiniz yeni şehiri keşfetmek, trafikte daha az zaman harcamak ve yönünüzü kolayca bulabilmek için GPS Navigasyon cihazlarını tercih edebilirsiniz. GPS Navigasyonların fiyatı da ortalama 30 TL olarak firmadan firmaya değişiklik gösteriyor. Ancak 30 TL ücret verip ekstra navigasyon cihazı almaktansa neden cep telefonunuzdaki uygulamalardan faydalanmıyorsunuz? Bunun için hazırladığımız en iyi seyahat uygulamaları rehberine göz atabilirsiniz.

Bu tercih etme konusunda zorunlu kalabileceğiniz bir seçenek olabilir. Sonuçta, çocuğunuzun güvenliği ödeyeceğiniz birkaç TL tasarruf etmekten daha önemlidir. Ancak çocuk koltuğu sahibi bir arkadaşınız varsa, ücret ödemek yerine arkadaşınızdan rica edebilirsiniz. Bu da size günde yaklaşık 30 TL veya daha fazla kar etme şansı getirecektir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.