«
 1. Ana sayfa
 2. Faydalı Bilgiler
 3. Uzun Dönem Araç Kiralama Avantajları Neler?

Uzun Dönem Araç Kiralama Avantajları Neler?

uzun dönem araç kiralama avantajları

Uzun dönem araç kiralama hizmeti almanın çok sayıda yararı bulunmakta. Bunların başında ise kısa süreli araç kiralama hizmetlerinden çok daha uygun fiyatlara bu hizmetten yararlanma imkanı bulunması gelmekte. Gerçekten uzun süreli araç kiralama hizmetlerinde fiyat zaman zaman neredeyse yarı fiyatına kadar düşebilmekte. Buna ek olarak bu fiyatın içerisine pek çok hizmet de genel olarak dahil edilmekte. Örnek olarak araçların vergileri ve bakım masrafları aksine bir anlaşma olmadığı sürece araç kiralama hizmeti sunan firmaya ait oluyor. Ancak bu araçların trafik cezası ve benzeri masrafları aksine bir anlaşma bulunmadıkça aracı kiralamış olan kişi ya da kuruma izafe ediliyor.

Araçların Zahmeti ve Masrafları Tarihe Karışıyor

Uzun dönem araç kiralama hizmetinin bir diğer avantajı ise araçların pek çok zahmetinden ve masrafından uzak durabilmektir. Gerçekten araçların yıllık bakımları ve buna benzer külfetleri genel olarak araç kiralama firması tarafından karşılanması icap eden hususlar. Buna ek olarak araç kiralama hizmetlerinde araçların vergileri de kural olarak araç kiralama firmalarına ait.

Araç satına alırken ödediğiniz ÖTV, MTV gibi vergilerden muaf olmak en büyük avantajlardan bir tanesi. Araç kiralama şirketi aracın bütün vergi işlemleriyle ilgilenirken siz de seyahatinizin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Eğer araç satın almış olsaydınız, tüm bu ek vergileri siz ödemek zorunda kalacaktınız. Hem zamanınızdan, hem cebinizden zarar etmek yerine uzun dönem araç kiralayarak keyifli bir seyahat deneyimi gerçekleştirebilirsiniz.

Araçların Modelleri ve Kiralanmış Olan Filo Rahatlıkla Güncellenebilir

Uzun dönemli araç kiralama hizmetlerinde araçların modelleri belirli zamanlarda güncellenebilmektedir. Kısa dönem araç kiralama veya satın alma gibi durumlarda, sadece tek bir aracı kullanabiliyorsunuz. Ancak uzun dönem araç kiralama yaptığınızda, belli dönemlerde araç kiralama firmaları size aracınızı yenileme opsiyonu tanıyorlar. İşte tam olarak bu şekilde hizmette değişiklik yapma imkanı sayesinde araç sahipleri son derece geniş bir seçenek imkanına da sahip olurlar. Ancak bunun için birtakım ücretler ödenmesi gerekebilmektedir.

Her zaman en yeni ve en son teknoloji araçları kullanabilme imkanına sahip olmak büyük bir avantaj. Bu avantajdan da yararlanabilmek için kısa dönem araç kiralamak veya araba satın almak yerine uzun dönem araç kiralama yaparak faydalanabilirsiniz. Araç satın aldığınızda, bir süre sonra belki de aracınızın isteklerinizi karşılamadığını fark edeceksiniz, ancak bu durumda aracı satmak, değiştirmek için bir hayli zaman harcamanız gerekmekte. Aracınızın değerini belirlemek konusunda da sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Uzun dönem araç kiralamayla bu sıkıntıların da önüne geçebilirsiniz.

Daha Düşük Aylık Ödemeler

Araç satın alırken kredi çektiğinizi varsayarsak, aylık ödeme tutarı faiz miktarlarından dolayı bir hayli yüksek olacaktır. Araç kiralama yaptığınızda, yüksek faizli ödemelerin önüne geçebilirsiniz. Kısa dönem araç kiralama ile kıyaslandığında da neredeyse %50 bir fiyat oynamasıyla uzun dönem araç kiralama en mantıklı seçenek olarak gözüküyor.

Uzun iş seyahatleriniz için, veya günlük kullanımda sürekli araç tercihi için uzun dönem araç kiralama bütçe konusunda oldukça faydalı. Eğer cebinizi düşünüyorsanız, satın almak veya kısa dönem araç kiralamak yerine, uzun dönem araç kiralama seçeneklerinden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

Garanti Kapsamı ve Bakımı

Uzun dönem araç kiralamalarda anlaşılan kilometre sınırının üstüne çıkılmadığı sürece, kiraladığınız araba(lar) araç kiralama şirketlerinin garanti kapsamı altındadır. Herhangi bir kaza veya arıza durumunda, aracı kiraladığını firmanın yol yardım servisini arayabilir ve yardım isteyebilirsiniz. Çoğunlukla hiçbir ücret ödemeden, eski aracınızı geri alır veya yerine yeni bir aracı alabilirsiniz.

Eğer araç satın almış olsaydınız, bakım ve onarım masraflarına bir hayli para ödemek zorunda kalacaktınız. Her sene düzenli bir şekilde bakım yapılacak, belirli km’lerde bakım yapılacak, motorden ses geliyor bakım yapılacak… gibi birçok sebepten cebinizden para çıkacaktı. Uzun dönem araç kiralama seçenekleri ile bu masrafları da minimuma indiriyorsunuz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Yorumlar

 1. Ersun

  Ben firmam için hesapladım araç alıp onun bakım masraflarıyla uğraşmaktansa araç kiralamak daha mantıklı çünkü masrafları ile biz uğraşmıyoruz bakımı falan muayenesi bize iş yükü olmuyor fiyatda daha makul oluyor.

 2. Yener Çalı

  Araç kiralamak iyi güzelde firmalar için daha mantıklı yani ben birey olarak ne kadar süre araç kiralayabilirim ki en fazla 2 hafta ihtiyacım olur firmaların araç almak yerine kiralamasının nedeni bu heralde daha çok avantaj sağlaması.

 3. Murat sabırlı

  Ben firmam için bir yıllık araç kiralasam bu bir senenin 6. ayında araçları değiştirebilirim miyim aynı firma üzerinden ?