«
 1. Ana sayfa
 2. Faydalı Bilgiler
 3. Yanlış akaryakıt kullanımında izlemeniz gereken 5 adım

Yanlış akaryakıt kullanımında izlemeniz gereken 5 adım

Bazen dalgınlığımızdan veya sakarlığımızdan hatalar yapabiliriz. Eğer kiralık bir araç kullanıyorsanız ve yanlışlıkla kullanmamanız gereken akaryakıt türünde yakıt dolumu yaptıysanız, ne yapmalısınız? İşte adım adı neler yapacağınızla ilgili rehberimiz.

Kiraladığınız araçta kullanmanız gereken akaryakıt türü

Çoğu benzin istasyonu size üç farklı seçenek sunar: ekonomik, orta ve premium(performans). Eğer kiraladığınız arabada hangi yakıtın kullanıldığından emin değilseniz, anlamanız için birkaç ipucu var.

Genellikle kiralık araçlarda yakıt tipini belirten görsel ipuçları bulunmaktadır. Sürücünün yanında bir çıkartma şeklinde, anahtarlığın üzerinde ya da yakıt kapağı açma/kapama düğmesinde bile bu ipuçlarını görebilirsiniz. Eğer ki aracınızın içerisinde bu ipuçlarını göremediyseniz, aracın dışına çıktığınızda, yakıt tipi hemen hemen her aracın gaz kapağı veya yakıt kapağının üzerinde belirtilecektir.

Araç kiralama firması özellikle premium(performans) yakıt çeşitlerinden kullanmıyorsa, normal benzin kullanmak yeterli olacaktır. Eğer kiraladığınız araç normal benzinle çalışacak şekilde tasarlandıysa(87 oktan), daha pahalı olan birinci sınıf gazı kullanmak boşuna masraf olacaktır.

Size yalan söylemeyeceğiz, eğer yanlışlıkla dizel aracınıza benzin koyduysanız veya tam tersi, bu size biraz pahalıya patlayacaktır. Çünkü neredeyse hiçbir sigorta planı kullanıcı hatasından dolayı bu masrafları karşılamayacaktır.

 

Eğer kiralık aracınıza yanlış akaryakıt doldurduysanız izlemeniz gereken 5 adım

 1. Arabayı çalıştırmayın

Araç çalıştırıldıktan sonra, onarım ücreti normalde pahalıysa size daha da pahalıya mal olur.  Aracın marşına basmadan önce yanlış yakıt türünü koyduğunuzu fark ederseniz, yakıt deposunu yanlış akaryakıt bulaşmadan önce tamamen boşaltarak sorunun giderilmesi için maliyeti en aza indirgeyebilirsiniz.

 1. Arabayı hareket ettirin

Arabayı boşa alın. Çevrenizdeki insanlardan arabayı güvenli bir yere çekebilmeniz için aracı ittirmeleri konusunda yardım isteyin.

 1. Araç kiralama şirketini durumla ilgili haberdar edin

Araca yanlış yakıt türünün doldurulduğunu ancak henüz marşa basmadığınızı unutmayın.

 1. Aracı nereye bırakacağınızı bulun

Araç kiralama şirketini arayın ve aracın nereye getirilmesini istediklerini sorun.

 1. Yol yardım hizmetini arayın

Eğer kendi yol yardım asistanınız varsa, arabayı kiraladığınız şirkete çektirmek için kullanın. Şunu unutmayın eğer kendi yol asistanınızı kullanmazsanız ve rent a car firması aracı çektirirse, kilometre başına ücretlendirilirsiniz.

Eğer yanlış yakıt doldurduğunuz aracı çalıştırdıysanız izlemeniz gereken 5 adım

 1. Aracı güvenli bir yere çekin

Eğer kiraladığınız otomobile yanlış yakıtı doldurduğunuzu fark etmeden benzin istasyonundan ayrıldıysanız, aracı güvenli bir yere çekmelisiniz.

 1. Anahtarı kontaktan çıkarın

Motor ne kadar uzun süre çalışırsa, pahalı parçalar da o kadar çok zarar görebilir. Yanlış yakıt dolumunun belirtileri arasında dengesiz hızlanma ve egzozdan aşırı duman salınımı gözlemlenebilir. Eğer benzin deposu komple yanlış yakıt türüyle dolarsa, bütün motoru değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

 1. Rent a car şirketini haberdar edin

Araca yanlış yakıt türü doldurulduğunu ve marşa basıldığını unutmayın. Şirketi özellikle arabanın çalıştırıldığı konusunda uyarın.

 1. Araç kiralama şirketinin en yakın teslim alma noktasını bulun

Araç kiralama firmasını arayın ve aracı en yakın hangi noktaya teslim edebileceğinizi öğrenin.

 1. Yol yardımını arayın

Eğer kendi yol yardım asistanınız varsa, arabayı kiraladığınız şirkete çektirmek için kullanın. Ne yazık ki, araç kiralama şirketinin aracı servisten çıkarması muhtemeldir. Bu da aracın serviste boşa yattığı gün ücreti, onarım masrafları ve ek ücretlerini ödemeniz anlamına gelebilir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.